אחרי המשבר בהייטק - עדין משתלם לעבוד בהייטק?

עם התפשטות מגיפת הקורונה נותר תחום אחד שלא נפגע ממנה ואף שגשג בתקופה זו – תחום ההייטק. בניגוד לשאר העבודות במשק, שיעור הצמיחה בעולם ההייטק המשיך לצמוח ולעלות, ובחלק מהמדדים חלה עלייה גדולה יותר מבתקופה שלפני המגיפה. בתקופה זו ראינו תנועה מסיבית המעודדת הסבה להייטק, תנועה אשר התפתחה מהשוואות של טבלאות שכר הייטק שהציגו מציאות ורודה במיוחד. עם זאת, דווקא בתקופת דעיכת הקורונה אנו מזהים סימנים המעידים על תחילתו של משבר משמעותי, משבר אשר יפגע בתחום זה באופן רחב ועמוק.

פיצוץ בועת ההייטק

הצמיחה המטאורית של תחום ההייטק והטכנולוגיה שהחלה בשנת 2019 הייתה צמיחה חסרת תקדים. חברות טכנולוגיות נהנו מהשקעות ביד רחבה, חברות הסטרטאפ הישראליות גייסו שיא של כ-35 מיליארד דולר, ונראה היה שאנחנו בדרך לעולם חדש ונוצץ. ובכן, כל אדם שמבין בכלכלה יודע שלא ניתן להמשיך מגמה זו לנצח. ואכן, כבר בסוף שנת 2021 נוצרה האטה משמעותית בקצב ההשקעות וגיוס ההון, והאטה זו השפיעה על גיוס העובדים בחברות הטכנולוגיות. בשנת 2022 לראשונה מזה מספר שנים, הגיוס להייטק אינו מופיע בשלושת המקומות הראשונים במודעות הדרושים, ואנו עדים לגל פיטורים רחב בחברות הייטק רבות.

האם גם כיום משתלם לעבוד בהייטק

לאור הדברים הללו עולה השאלה מאליה – האם גם כיום עולם ההייטק משתלם ורווחי? כמובן שהתשובה לשאלה זו אינה פשוטה ואחידה לכולם, אולם דומה שניתן להציע מספר כללים העשויים לסייע לכם להתמקד ולקבל תשובה:

  • השוואת שכר עם טבלאות שכר הייטק – כדאי להשוות בין טבלאות השכר בהם מוצגים המשכורות הממוצעות על פי שנות וותק ועל פי רמת ניהול. טבלאות השכר מאפשרות לכם להשוות בין העבודות השונות לאורך שנים ולא על סמך משכורת בודדת. שימו לב שחשוב להשתמש בטבלאות שכר 2022 כיוון ששוק ההייטק עבר שינוי משמעותי בשנה זו.
  • בדיקת רמת הביקוש למשרה מסוימת – עולם ההייטק הוא דוגמה מצוינת לתופעה המגדילה את עצמה בתקשורת ובמדיה החברתית. לפעמים אנחנו מרגישים שכל אזרחי מדינת ישראל עובדים בהייטק חוץ מאיתנו, אולם האמת היא שנתח ההייטק הוא כ-10% בלבד משוק התעסוקה בישראל. כדאי להיכנס ללוחות הדרושים או לפנות לחברות השמה על מנת לבדוק האם אכן יש ביקוש למשרה בה אתם מעוניינים לעסוק.
  • מהי ההכשרה הנדרשת – כולנו שמענו את הסיפור על הבחור שעשה קורס אינטרנטי של ארבעה חודשים ולאחר מכן הצטרף לגוגל וכיום הוא מרוויח משכורת של שש ספרות. סיפורים אלה אינם משקפים את הלך הרוח האמיתי בשוק, ופעמים רבות ההכשרה הנדרשת היא תואר ראשון ואף תואר שני, ויש להיות מודעים לכך ולהכניס את זה כשיקול בהחלטתכם.
  • אין חכם כבעל ניסיון – בשולי הדברים נעיר שפעמים רבות עולם ההייטק נראה נוצץ מבחוץ, אולם מבט מבפנים מוכיח שהמציאות מורכבת יותר. כדאי להתייעץ עם אדם אשר עובד במשרה אותה אתם מבקשים לאייש, ולשמוע ממנו על חוויותיו וניסיונו האישי. טבלאות שכר הייטק מציגים לנו את נתוני השכר, אולם הם אינם מציגים את העבודה בפועל או את הדרישות העומדות מאחורי המספרים הללו. ניתן למצוא אנשים להתייעצות באמצעות הפייסבוק, דרך קבוצות ייעודיות שונות.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים