אתגרים וניצחונות - ניווט החיים לאחר השירות בצה"ל

השחרור מהצבא הוא רגע משמעותי בחייו של כל חייל. זהו רגע מרכזי שבו עוזבים מאחור את הסביבה המובנית של השירות הצבאי כדי לחזור לחיים האזרחיים השופעים באפשרויות. עבור רבים מהחיילים, השחרור מהצבא הוא זמן של התרגשות וציפייה לחזור הביתה, להיות קרובים למשפחה ולחברים, ולהתחיל פרק חדש בחיים. עם זאת, השחרור מהצבא יכול גם להיות זמן של בלבול ומתח. החייל המשוחרר צריך  להתמודד עם שינויים רבים, ובינהם שינוי בסדר היום, שינוי בסביבה ואפילו שינוי בזהות. 

עבור חלק מהחיילים המשוחררים, רגע השחרור יכול להיות קשה מאוד. הם עשויים להרגיש מבודדים או מבוזבזים. הם עשויים גם להתקשות להתמודד עם הלחצים של החיים האזרחיים.

אתגרים בשירות הצבאי 

חיילי צה"ל ניצבים בפני אתגרים רבים במהלך השירות, החל מלחץ, חרדה, חוסר שעות שינה, שינוי שגרה קיצוניים ועד לאירועים טראומטיים כמו מלחמות ופיגועים. אתגרים אלו יכולים להשפיע על החיילים בצורה משמעותית, גם לאחר השחרור מהצבא. חלק מהחיילים עשויים לפתח פוסט טראומה, דיכאון או הפרעות חרדה. חלקם עשויים אפילו לסבול מבעיות פיזיות, כגון כאבי ראש, כאבי גב או בעיות שינה. חשוב לדעת כי אתם לא לבד, אם נפגעתם פיזית או נפשית תוכלו לתבוע את משרד הביטחון ולקבל הטבות וזכויות. 

הטבות וסיוע לחיילים משוחררים 

כדי להקל על השיחרור מהצבא קיימים גופים וארגונים שונים המסייעים לחיילים בעת השחרור. גופים אלו מציעים מגוון הטבות ושירותים, כגון:

סיוע במלגות - גופים רבים מציעים מלגות לחיילים משוחררים כדי לסייע להם במימון לימודים אקדמיים או מקצועיים.

מימון לימודים -  משרד הביטחון מציע מימון לימודים לחיילים משוחררים, כולל מלגות, הלוואות ותוכניות שכר לימוד מובטח.

מענק -  משרד הביטחון מעניק מענק לחיילים משוחררים, אשר יכול לשמש למימון הוצאות שונות, כגון שכר דירה או רכישת רכב.

פיקדון -  חיילים משוחררים זכאים לפיקדון, אשר הוא סכום כסף שנצבר עבורם במהלך השירות הצבאי. הפיקדון יכול לשמש למימון הוצאות שונות, כגון שכר לימוד, רכישת דירה או הקמת עסק.

ייעוץ, הכוונה ואבחון תעסוקתי - חיילים משוחררים יכולים לקבל ייעוץ והכוון אישי בנושאי לימודים ותעסוקה מטעם האגף והקרן לחיילים משוחררים.

מענק עבודה מועדפת - מענק חד-פעמי הניתן ע"י המוסד לביטוח לאומי לחיילים משוחררים העומדים בתנאי הזכאות.

 פטור מארנונה - ניתן לחיילים בשירות סדיר ועד 4 חודשים מיום השחרור משירות חובה.

בנוסף להטבות אלו, במקרה וחייל נפצע נפשית או פיזית במהלך השירות, הוא זכאי לזכויות נוספות, כגון:

קבלת פיצויים מהמדינה - חייל שנפצע נפשית או פיזית במהלך השירות זכאי לפיצויים מהמדינה, אשר יכולים לשמש למימון הוצאות שונות, כגון טיפול רפואי, שיקום או רכישת ציוד עזר.

קצבת נכות - חייל שנפצע נפשית או פיזית במהלך השירות זכאי לקצבת נכות מהביטוח הלאומי, אשר יכולה לשמש למימון הוצאות שונות, כגון הוצאות מחיה, שכר דירה או טיפול רפואי.

הכרה כנכה צה"ל -  חייל שנפצע נפשית או פיזית במהלך השירות יכול להגיש תביעה נגד משרד הביטחון ולקבל הכרה כנכה צה"ל, אשר מעניקה לו זכויות נוספות, כגון זכות לשירותים רפואיים, שיקומיים וחברתיים מהמדינה.

לסיכום שחרור מהצבא הוא רגע משמעותי בחייו של כל חייל. זהו רגע של שינוי והתחלה חדשה. עם זאת, עבור חלק מהחיילים, השחרור מהצבא יכול להיות גם זמן של בלבול ומתח.  למרות האתגרים השונים והחשש מלצאת לאזרחות, קיימים גופים וארגונים שעוזרים לחיילים משוחררים ומעניקים להם את מירב הזכויות והעזרה. חשוב לדעת כי לכל חייל משוחרר יש את הזכויות המגיעות לו. אם אתה מרגיש שהשחרור מהצבא קשה לך, אל תתבייש לבקש עזרה מהגופים והארגונים המסייעים לחיילים משוחררים. שחרור נעים!

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים