הטבות מס לחיילים משוחררים

סיום הצבא נחשב, בעיני רבים, לרגע שבו מתחילים החיים האמתיים באמת. בשלב זה, המשוחרר הטרי צריך לכלכל את עצמו: אחרי שנים בהן הכנסתו הייתה מינימלית, ולקראת תקופה בה כל שקל חשוב (טיולים, לימודים וכן הלאה). החדשות הטובות הן שמס ההכנסה הצטרף למאבק הזה, בזכות הטבות מס מסוגים שונים.

נקודות ששוות הרבה כסף

בשנה 2000, החליט משרד האוצר על הענקת הטבות מס לחיילים משוחררים טריים, למשוחררי מג''ב או משטרת ישראל וכן למסיימי השירות הלאומי: זאת, כמובן, במטרה מוצהרת להקל על השנים הראשונות שלהם באזרחות. ההטבות, בצורה של נקודות זיכוי ממס, ניתנות לכל מי שסיים שנת שירות אחת לפחות בגופים האלה.

בהמשך לכך, נקבע שיעור הזיכוי בהתאם לקבוצת הזכאות ולאורך השירות. הטבלה הבאה מראה זאת היטב:

קבוצת הזכאות

משך השירות

מספר נקודות הזיכוי בשנה

חיילים

23 חודשים ומעלה

2 (1/6 נקודה בחודש)

חיילים

12-23 חודשים

1 (1/12 נקודה בחודש)

חיילות

22 חודשים ומעלה

2 (1/6 נקודה בחודש)

חיילות

12-22 חודשים

1 (1/12 נקודה בחודש)

מסיימי/ות השירות הלאומי

24 חודשים

2 (1/6 נקודה בחודש)

מסיימי/ות השירות הלאומי

22 חודשים

1 (1/12 נקודה בחודש)

הטבות מס אלה תקפות מיום השחרור, והחל משנת 2007 גם לתקופה של שלוש שנים קדימה (בניגוד לשנתיים, כפי שהיה קודם לכן). חשוב להדגיש כי הטבות מס הכנסה יינתנו גם לחיילים ששירתו פחות משנה, אך רק כאשר קיצור השירות נובע מפטור רפואי: במקרה הזה, תינתן למסיים נקודת זיכוי אחת.

המשמעות הכלכלית של הזיכוי

ייתכן מאד שעל פניו, נקודות זיכוי לחיילים משוחררים, כפי שהובאו מעלה, אינן אומרות הרבה. כדי להבין את חשיבותן, יש "להמיר" אותן לסכומי כסף, וכן להתחשב בנקודות זיכוי אחרות המגיעים לחיילים משוחררים מעצם היותם תושבי מדינת ישראל: 2.25 נקודות לגבר, ו-2.75 נקודות לאישה. סך נקודות הזיכוי, לכן, נע בין 3.25 ל-4.75, מה שמבטיח פטור מוחלט ממס במקרים מסוימים.

כמה בדיוק זה שווה מבחינה כספית? גם כאן, אין כלי טוב יותר להדגים זאת מאשר טבלה. יש לשים לב שהנתונים בה מתייחסים לשנת 2013, ועתידים להשתנות עם השנים:

אוכלוסיית זכאים

משך שירות

מספר נקודות זיכוי כולל

תקרת ההכנסה החודשית הפטורה ממס

תקרת ההכנסה השנתית הפטורה ממס

גבר

23 חודשים ומעלה

4.25

8,423 ש''ח

101,076 ש''ח

12-23 חודשים

3.25

7,385 ש''ח

88,620 ש''ח

אישה

22 חודשים ומעלה

4.75

8,942 ש''ח

107,304 ש''ח

12-22 חודשים

3.75

7,904 ש''ח

94,848 ש''ח

איך מממשים את הנקודות?

כל נקודת זיכוי, מיותר אולי לציין, עשויה להיות שווה מאות שקלים, אם לא יותר. אולם, כשמדברים על הטבות מס, ברור שצריך לשאול כיצד ניתן בכלל לממש אותן בפועל. בהקשר הזה, ישנו הליך נפרד עבור שכירים ועצמאיים:

  • שכירים - עליהם למלא הצהרה על היותם חיילים משוחררים בכרטיס העובד שלהם, ולהעביר אותה למעסיקים. הטופס המדובר הוא טופס 101/130 (הורדה מאתר רשות המיסים בישראל), ואליו נדרש לצרף את תעודת השחרור או סיום השירות. על שכירים המועסקים בשתי עבודות או יותר נדרש לבצע תיאום מס.
  • עצמאיים - עליהם למלא בסוף כל שנה קלנדרית, במסגרת הדו''ח השנתי שלהם, את טופס 1301. לצורך קבלת הטבות מס, יש לצרף את תעודת השחרור או סיום השירות.

לייעוץ מס מומלץ לפנות לעו"ד בני קליפי

בני קליפי הוא עו"ד שעבר הסמכה בראיית חשבון ובעריכת דין. הוא כבר 20 שנים בתחום ונחשב למומחה בענייני מיסים.

בני קליפי עובד כשותף-מנהל במחלקת המסים במשרד של שבלת ושות'. במסגרת עבודה זו הוא נותן ייעוץ מס וגם מייצר תכניות מס, חוות דעת משפטיות הקשורות לנושאי מס.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים