סיום הצבא נחשב, בעיני רבים, לרגע שבו מתחילים החיים העצמאיים באמת. הבעיה העיקרית היא שלאחר שנים של הכנסה מינימלית, כיאה לתקופת הצבא אין למשוחררים טריים רבים את הכספים הנדרשים עבורם להגשמת חלומם: בין אם התחלת לימודים אקדמיים, טיסה לחו''ל, מעבר לדירה חדשה או כל דבר אחר.

החדשות הטובות הן שגופים רבים מעניקים הלוואות לחיילים משוחררים, בתנאים אטרקטיביים בכל קנה מידה. אנחנו נתייחס כאן לדרכים המרכזיות באמצעותן ניתן לקבל את ההלוואות החשובות האלה.

היחידה להכוונת חיילים משוחררים

משוחררים טריים רבים פונים, כצעד ראשון, ליחידה להכוונת חיילים משוחררים מטעמו של משרד הביטחון – הענקת הלוואות מהווה חלק מהותי בסל השירותים שלה. ההלוואה, חשוב לציין, ניתנת רק עבור מטרות מוגדרות מראש, הכוללות:

  • לימודים
  • רכישת דירה או תשלומי שכר דירה
  • נישואין
  • טיפולים רפואיים
  • הקמת עסק
  • מטרות אחרות (כפוף לאישורה של וועדת חריגים)

ההלוואות ניתנות עד לסכום מקסימלי של 12,000 ש''ח. הבחירה של המשוחרר היא בין מספר מסלולי הלוואה, השונים במשך תקופת ההחזר והריבית, שנוטה בכל מקרה להיות נמוכה במיוחד. הטבלה הבאה מסכמת את המסלולים המוצעים נכון לחודש מאי, 2013:

גובה ההלוואה (בש''ח)

משך ההלוואה (בחודשים)

סכום ההחזר החודשי

סה''כ קרן וריבית

סה''כ ריבית

2,000

24

85

2,040

40

3,000

24

128

3,072

72

4,000

24

171

4,104

104

5,000

24

214

5,136

136

5,000

36

144

5,184

184

12,000

24

513

12,312

312

12,000

36

346

12,456

456

איך מגישים בקשה להלוואה?

בקשת ההלוואה בפועל נעשית באמצעות הטופס הזה, הכולל פרטים אישיים, ציון של מטרת ההלוואה (לכל אחת נדרש לצרף אישורים רלוונטיים, כמפורט בטופס), גובה ההלוואה המבוקש, תאריך ומקום הגשת הבקשה כן הלאה. את הטופס המלא יש להעביר לאחד מסניפי היחידה להכוונת חיילים משוחררים, או לחילופין דרך מרכז ההכוונה הקרוב לביתו של החייל המשוחרר.

יש להדגיש כי גם הבנק שמעניק את ההלוואה בפועל – בנק אוצר החייל – מעמיד תנאים מסוימים בהם נדרש לעמוד לצורך קבלת ההלוואה. בין השאר, מדובר כאן על הצגת מסמכים

המעידים על כך שלא עבר פרק זמן הגדול מחמש שנים ממועד השחרור, תלושי שכר, תדפיסי בנק, ריכוז יתרות וכן הצגת ערב להלוואה. הפרטים המלאים מפורטים כאן.

ומה עם הבנקים?

יחד עם יתרונותיהן של הלוואות דרך היחידה להכוונת חיילים משוחררים, חשוב לזכור כי הן ניתנות רק עבור מטרות מסוימות, ובסכום מוגבל. חיילים המעוניינים לבקש הלוואה בסכום גבוה יותר יכולים לעשות זאת באמצעות הבנקים השונים, שהמציעים מספר רב של מסלולי הלואוות משתלמים למשתחררים. מסלולים אלה נבדלים אחד מהשני בגובה ההלוואה, בתקופת ובתנאי ההחזר, בבטחונות הנדרשים, בריביות, בדמי הטיפול ועוד.

האינטרס של הבנקים, בצעדים אלה, ברור: זוהי דרך יעילה ביותר עבורם "לגדל לקוחות", שישתמשו בשירותים שלהם גם שנים קדימה. הלוואה אטרקטיבית עשויה למשוך לבנק לקוחות פוטנציאליים רבים, ולכן זוהי מעין השקעה לעתיד. זו גם הסיבה שאחוזי אישור ההלוואות עבור חיילים משוחררים גבוהים ביחס לקבוצות אחרות באוכלוסיה.

אלו הם כמה מהבנקים העיקריים המעניקים כיום הלוואות לחיילים משוחררים, כולל פרטים בסיסיים לגביהן:

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים