חיילים משוחררים רבים עומדים עם שחרורם מהצבא בצומת דרכים. בתקופה זו נפתחות בפניהם אפשרויות חדשות רבות: מסעות לחו"ל, השתלבות בעולם העבודה או לימודים אקדמיים ועוד. חיילים משוחררים רבים מחליטים ללמוד מקצוע, חלקם באוניברסיטה, חלקם במכללות וחלקם במוסדות לימוד אחרים.

כך או כך, מוצאים עצמם חיילים משוחררים אלו בפני משימה לא קלה. לא לכל אחד יש מספיק כסף להתחלה, ומענק השחרור אינו תמיד מספיק. הלימודים, הנסיעות, המגורים כרוכים בהוצאה כספית די גבוהה. אותם חיילים, בפרט אלה המעוניינים לפתוח בקריירה לימודית, זכאים לבקש לבקש הלוואות לסטודנטים לחייל משוחרר בתנאים טובים ללא ריבית גבוהה.

7 דברים שחובה לדעת לפני שלוקחים הלוואת סטודנט

 • מהי מטרת ההלוואה - ישנן מטרות שהן בגדר הוצאה בלתי נמנעת כמו הלוואה למטרת לימודים, חשוב לבדוק שאכן ההלוואה תקדם אתכם, במידה וכן, קבלו אותה אך רק לאחר שבחנתם היטב וראיתם שהינכם מסוגלים להחזיר אותה.
 • מספר ההחזרים - מה מספר ההחזרים בהלוואה ואיזה סכום יהיה כל החזר, יש כלל מפתח: ככל שמספר ההחזרים גדול יותר כך משלמים יותר על ההלוואה. בחרו מספר החזרים קטן ככל האפשר תוך התחשבות מלאה בסכום ההחזר. כמו כן וודאו שתוכלו לעמוד בסכום ההחזר לאורך תקופת ההלוואה.
 • גובה ריבית ההלוואה - בדקו מה סכום הלוואה ומספר החזרים גדול מגדילים את הריבית.
 • עלות ההלוואה - בררו את עלות ההלוואה, כמה כסף צריך להחזיר בנוסף לסכום הנלווה, סכום ההלוואה הוא הריבית וההצמדה, מחברים את סך כל ההחזרים ולפי זה ניתן יהיה לדעת כמה עולה ההלוואה והאם היא משתלמת. במידה ולא, חפשו הלוואה בתנאים טובים יותר, ניתן להיעזר במחשבון הלוואה שבאמצעותו ניתן לחשב את ההחזר החודשי מסכום הלוואה נתון או חישוב סכום ההלוואה בהינתן החזר חודשי נתון. מזינים במחשבון את הריבית שקיבלתם בבנק ואת המדד המשוער בתקופת ההלוואה, לפי התוצאה ניתן לתכנן את ההלוואה בצורה נוחה כולל את ההוצאות החודשיות ואת הסכומים הכוללים של הקרן והריבית.
 • הגוף המלווה - הלוואה בנקאית מגיעה ברוב הפעמים בריבית יחסית נמוכה והיא מאפשרת מספר החזרים רב לעומת הלוואות חוץ בנקאיות.
 • פיגור בתשלומים - חשוב לבדוק מה העונש או הקנס כתוצאה מפיגור בתשלומים, העונש עשוי להיות קנס כספי ואף לגרום לפגיעה בדירוג האשראי שעלול להשפיע על הלוואות עתידיות או לקיחת משכנתא. במידה ולקחתם הלוואה ואין באפשרותכם לעמוד בתשלומים, סכמו עם הגוף המלווה על דרך לפריסה או דחיית התשלום.
 • פירעון מוקדם - החזרת הלוואה לפני הזמן, מומלץ לקחת הלוואה המאפשרת החזר מוקדם, פירעון מוקדם מאפשר פחות תשלומים הנושאים ריבית והצמדה.

ריבית משתנה או קבועה?

ככל שהחלק המשתנה והצמוד גדול יותר ההחזרים יהיו נמוכים יותר, לעומת את ככל שהחלק של הריבית הקבועה גדול יותר, ההחזר ההתחלתי יהיה גדול יותר אך ככל שהמרכיב הצמוד והמשתנה גדול יותר, קצב עליית ההחזרים החודשיים גדול יותר.

לכן רוב האנשים מעדיפים שחלק משמעותי בהלוואה יהיה משתנה וצמוד.

מה הבנקים מציעים לסטודנטים?

יש בנקים כמו דיסקונט שנותנים הצעת הלוואה מיוחדת לחיילים משוחררים:

 • הלוואה בסכום של עד 15,000 ש''ח
 • ריבית משתנה על בסיס הפריים בהתאם לתנאי החשבון ופעילות הלקוח בבנק עם אפשרות לדחיית החזר הקרן - עד 12 תשלומים.
 • תקופת החזר עד 36 תשלומים חודשיים
 • פטור מעמלת טיפול באשראי ובטחונות

הבנקים נותנים הלוואות עבור מטרות שונות כמו הלוואה לכיסוי אוברדראפט שזה לא יעיל, אך יש הלוואות שבטווח הארוך משתלם לקחת אותן כמו הלוואה לצורך לימודים כיוון שבעתיד זה נותן אפשרות לעבודה עם משכורת מכובדת בצידה.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים