חוק ממדים ללימודים - כל מה שרציתם לדעת

מלגת ממדים ללימודים היא מלגה חשובה עבור לא מעט חיילים לוחמים שהמלגה הזו מאפשרת להם ללמוד לימודים גבוהים באוניברסיטאות בארץ בשכר מסובסד. בתקופה האחרונה המלגה עוררה סערה והועבר חוק בכנסת בנושא. מבולבלים מהצעת החוק? מי זכאי למלגה ואיך מקבלים אותה? זקוקים למדריך למשתחרר? אנו כאן כדי לעזור.

ממדים ללימודים, מה זה בכלל?

מלגת ממדים ללימודים היא מלגה המיועדת לחיילים וחיילות משוחררים ששירתו במערך הלחימה וכן לבני ובנות אוכלוסיות ייחודיות לאחר שחרורם מצה"ל. תפקיד המלגה לעזור ולתת חזרה לחיילים שתרמו למדינה ואף סיכנו את חייהם במהלך שירותם הצבאי.

המלגה ממנת עד 75% משכר הלימוד האוניברסיטאי לשנת לימודים. וזאת בתנאי שאת התשלום לאוניברסיטה ביצעתם אתם. המלגה ניתנת כהחזר בגין הסכום ששולם בפועל, זאת אומרת, אם שילמתם שכר נמוך מהשכר הכולל תקבלו חזרה 75% מהסך אותו שילמתם (ולא מסכום התשלום הכולל ללימודים).

חוק ממדים ללימודים

חוק ממדים ללימודים חוקק במטרה להבטיח את ההחזר של התשלום ללוחמים המשוחררים. לפני חקיקת החוק, המלגה ניתנה על ידי תורמים שונים ולא בצורה מסודרת וממומנת על ידי המדינה. החוק מחייב את המדינה לקחת חלק ולממן את 75% משכר הלימוד של הלוחמים המשוחררים.

החוק עבר ב24.05 לאחר סערות רבות וויכוחים עיקשים בין הקואליציה לאופוזיציה. בהצעת החוק המקורית נאמר כי המדינה תממן שני שליש מתשלום התואר ללוחמים משוחררים, אך לאחר וויכוחים סוערים, ונאומים רבים, העלה שר הביטחון גנץ, בשיתוף עם ראש הממשלה בנט ושר החוץ לפיד, ובשיתוף עם יושב ראש האופוזיציה נתניהו, את המימון ל75%.

לאחר שהושגה הסכמה לגבי סך המימון של מלגת ממדים ללימודים, הועבר החוק ברוב של 55 חברי כנסת, כאשר חברי האופוזיציה נמנעים מהצבעה, וכך מאפשרים לחוק לעבור לטובת הלוחצים המשוחררים.

מה המלגה מספקת וכיצד נרשמים?

כפי שכתוב לעיל, המלגה מספקת 75% מסך התשלום של שכר הלימוד שמומן ע"י החייל המשוחרר. המלגה ניתנת עבור כל שנת לימוד בתואר ראשון או שני. בנוסף, המלגה ניתנת ללימודי תעודה במוסדות לאומנות. ברוב המקצועות המלגה תינתן לסך של שלוש שנים ובמקצועות ההנדסה, הרפואה והאדריכלות המלגה תינתן לארבע שנות לימוד.

אז איך נרשמים למלגה? ראשית, עליכם להירשם למוסד לימודי המוכר על ידי המל"ג. שנית, עליכם להיכנס לאזור האישי באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים שם תופיע לכם מלגת "ממדים ללימודים" בלשונית הטבות ומלגות. באתר תדרשו למלא את פרטיכם האישיים באופן מדויק, ותקבלו הודעה המאשרת את הרשמתכם. התשלום יתקבל לאחר שתשלחו גיליון תשלומים למייל של האגף והקרן.

ובקיצור, לפני הגשת המלגה בדקו כי אתם זכאים לה, שלא עברו יותר משלוש שנים מסיום השירות הסדיר שלכם, ושאתם בעלי תעודת "שחרור בכבוד". הקפידו למלא את הפרטים שלכם בצורה נכונה ותהנו ממימון משמעותי של שכר הלימוד האוניברסיטאי כל הדרך אל התואר.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים