דומה כי הטיול בחו''ל מהווה חלק בלתי נפרד ממסלול החיים של הישראלי הממוצע. במקרים רבים, יגיע טיול זה לאחר השירות הצבאי, ולקראת שנים ארוכות של לימודים ועבודה. היות וחלק ניכר מהטיולים האלה נערכים לפרק זמן ארוך, וליעדים הכוללים בתוכם סכנות מסוימות, ברור שלא ניתן לוותר על החיסונים למיניהם.

על חוסר הסיכון שבחיסון

המזרח הרחוק, דרום אמריקה ואוסטרליה – אלו הם שלושת היעדים המבוקשים ביותר כיום לטיול שאחרי הצבא. כולם יעדים אטרקטיביים, בכך אין ספק, אך גם כאלה בהם רמת התברואה אינה המושלמת ביותר שניתן לצפות לה. זאת ועוד, חלק ניכר בטיולים אלה כולל בתוכו שהות ארוכה בשטח הפתוח, מה שמגדיל את הסיכויים למפגש עם מזיקים מסוגים שונים, על כל המחלות האפשריות שהם נושאים.

ההמלצה הברורה כיום של כל רופא היא לא לקחת ולו בדל אחד של סיכון, ולכלול את החיסונים כחלק מההכנות הנדרשות לקראת טיול ארוך מסוג זה. זאת גם על רקע העובדה שהחיסונים שניתנו בצבא אינם כוללים את כל הנגיפים הנמצאים במדינות היעד, ובכלל – בהתחשב בכך שייתכן מאד שחלף תוקפם של חיסונים קודמים שקיבל הצעיר.

הסיכונים הנפוצים כיום

על מנת להיכנס מעט יותר לעובי הקורה, ראוי לבחון את החיסונים הניתנים במרבית המקרים עבור השהות ביעדים שהוזכרו מעבר לים. הנקודה המרכזית היא שהחיסונים תלויים באזור הטיול ובאוכלוסיית היעד, כפי שמדגימה הטבלה הבאה:

שם המחלה / החיסון

סכנות אפשריות

לקראת אילו יעדים רצוי להתחסן?

דלקת בכבד מסוג A (צהבת A)

דלתת כבד מסוכנת, בה ניתן להידבק על ידי מים, קרח או מזון המזוהמים בחומר צואתי. מביאה להקאות, כאבי קטן, חום, אובדן תאבון ועוד

ארצות מפתחות, בעיקר במזרח הרחוק, באפריקה ובחלק ממדינות דרום אמריקה

דלקת בכבד מסוג B (צהבת B)

דלקת בכבד המתבטאת בשני שלבים. כוללת תסמינים דומים לאלה של סוג A, אלא שכאן יש כאן סכנה לפיתוח סרטן בכבד או בשחמת הכבד עם השנים.

מועברת בעיקר דרך מגע מיני, עירוי דם וכדומה.

טיולים בני שלושה חודשים לפחות במדינות מתפתחות

דלקת קרום המוח היפנית

מחלה בה עלולים להידבק, בעיקר, דרך עקיצות יתושים בסמוך לשדות אורז.

המחלה משפיעה בעיקר על מבוגרים, וכוללת, בשלב ראשון, חום, כאבי ראש, בלבול ואובדן הכרה.

מה שחמור יותר: כשליש מהחולים נפטרים, כשליש סובלים מנזק מוחי וכשליש מבריאים לחלוטין.

טיולים הכוללים שהות בת למעלה מחודש באזורים כפריים בעונת הגשמים, או לחילופין אלה הכוללים הגעה לאזורים בהם המחלה מתפרצת.

טיפוס הבטן

מחלה המועברת באמצעות מזון או שתיה מזוהמים, ומביאה לחום גבוה, צמרמורות, כאבי ראש ובטן, עצירות ועוד.

ללא טיפול, עלולה להביא לדימומים בדרכי העיכול, לקרע במעיים ולפגיעה בטחול או במוח.

מרבית המדינות אשר מבקרים בהן למעלה מחודש במזרח, בדרום אמריקה ועוד. בעיקר מדינות בהן תנאי היגיינה נמוכים, או חיידקי סלמונלה עמידים לאנטיביוטיקה (הודו).

טטנוס

רעלן של חיידק אשר עלול לחדור לגוף דרך פצעים פתוחים.

הטטנוס מביא לכיווץ השרירים, ובמקרים חמורים – בהם נפגעים שרירי הנשימה – גם למוות

ברמה הכללית, מומלץ שכל מטייל יהיה מחוסן בפני טטנוס. היות והחיסון ניתן ביום הגיוס לצה''ל ותקף ל-10 שנים, מרבית החיילים המשוחררים לא זקוקים לו

איפה מתחסנים? וכמה זה עולה?

את החיסונים מומלץ לבצע מספר חודשים לפני מועד הנסיעה המתוכנן, וזאת מכיוון וחלק מהם חוזרים מספר זריקות, בטווח של מספר שבועות. בכל אחד מהמקרים, מורכבת רשימת טיפולים אישית על פי יעדי הנסיעה. בכל אופן, מומלץ להתייעץ גם רופא מומחה, או לחילופין לבחון את רשימת ההנחיות למטיילים של משרד הבריאות.

את החיסונים עורכים במרפאות המטיילים, אשר נמצאות במוסדות רפואיים רבים בישראל. מחירם הכולל של החיסונים עשוי להגיע למאות שקלים, כך שמומלץ מאד לברר על תעריפים מוזלים הניתנים במסגרת קופות החולים בהן חברים. כל קופת חולים מעניקה הנחות משמעותיות על חיסונים באמצעות הביטוח המשלים, מה שעשוי לחסוך לא מעט כספים.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים