זה עתה השתחררת מהצבא. אתה עובר לאזרחי, מעביר כמה ימים של מנוחה ואז מתחיל לחשוב על העתיד שלך. בין אם המטרה היא טיול תרמילאים ארוך, לימודים אקדמיים או סתם רצון להתחיל להתבסס כלכלית, אתה מתחיל לברר על עבודה. ואז מגיע השלב החשוב של כתיבת קורות חיים.

לא בטוח שאתה יודע, אבל בזה הרגע אתה עומד בפני אתגר לא פשוט כלל: מה להבליט בקורות החיים? איך לארגן אותם? ובכלל – אילו עבודות לחפש?

הקשיים שבמציאת עבודה לאחר הצבא

עבור רבים, מציאת עבודה לאחר השירות הצבאי אינה דבר פשוט כלל. יש לכך סיבה אחת מרכזית, והיא היעדר נסיון תעסוקתי מספק. בעידן שבו מעסיקים מתבוננים קודם כל על הניסיון של המועמד ורק לאחר מכן על כישוריו, חיילים משוחררים ניצבים, מטבע הדברים, מאחור. כי איזה משוחרר טרי יהיה בגיל 20 עם שנות ניסיון רבות?

ועדיין, העובדות מראות כי משוחררים רבים מצליחים למצוא משרות לאחר שהם פושטים את מדיהם, אפילו משרות טובות. בחלק מהמקרים, הדבר נובע עקב קשרים אישיים, או פשוט הרבה מאד מזל. אולם, לרוב המפתח העיקרי הוא כתיבת קורות חיים נכונה.

מה צריך לכלול המסמך?

כתיבת קורות חיים חייבת להיעשות במלוא הרצינות: זהו למעשה כרטיס הביקור היחידי שלך. בנוסף על כך, למרבית המעסיקים אין את הזמן או הכלים לעבור בדקדקנות על מאות מסמכי קורות החיים שמוגשים לכל משרה. קורות החיים צריכים, כצעד ראשון, להיות מאורגנים ומסודרים היטב, וחשוב לא פחות: גם תמציתיים. חייל שמגולל במסמך את קורותיו בכל חודש וחודש בשירות הצבאי מפספס את המטרה.

קורות חיים של חייל משוחרר צריכים לכלול, לכן, מידע בסיסי אודותיו: מין, גיל (לא חובה), מקום מגורים, מספר טלפון, דואר אלקטרוני וכן הלאה. יש להזכיר את ההשכלה שיש למועמד, עם או בלי ממוצע ציונים, וכן להסביר בקצרה על התפקיד שעשה בצבא, ומהותו. ניסיון תעסוקתי לפני הצבא, או בזמן השירות, יכול להיות רלוונטי במצבים מסוימים, כמו גם קורסים שעבר, תוכנות מחשב, ידיעת שפות וכן הלאה.

מילת המפתח: כישורים

כל מומחה לכתיבת קורות חיים יוכל להעיד שהמפתח למסמך מוצלח הוא הבלטת היתרונות היחסיים של המועמד על פני אחרים. אז, נכון, למרבית החיילים המשוחררים אין ניסיון תעסוקתי מספק. אבל עדיין, בתקופת הצבא הם רוכשים לא מעט כישורים חשובים, אותם בהחלט ניתן להבליט בקורות החיים, לרבות:

  • ניסיון פיקודי/ניהולי – למשל, מפקד מחלקה או ראש צוות.
  • משמעת
  • רצינות
  • אחראיות
  • יחסי אנוש משופרים

חשוב להקפיד שלא להישמע קלישאתי מדי, וגם פה – לנסות להתאים את הכישורים למשרה המוצעת. המטרה אינה בהכרח להציף את המסמך בתכונות חיוביות, אלא להיות תמציתי ככל שניתן, ולחשוב מה בדיוק מתאים לדרישות של מציע המשרה.

חשיבותו של מכתב מקדים

הדגשים שהובאו מעלה יכולים להפוך את המשימה של כתיבת קורות חיים ליעילה הרבה יותר. אלא שעדיין, על רקע הביקוש העצום למרבית המשרות המוצעות לצעירים, נדרש לחשוב צעד אחד קדימה, ולנסות להתבלט עוד יותר על פני המועמדים האחרים.

דרך יעילה לעשות זאת היא באמצעות צירוף מכתב מקדים, המסביר את יתרונות המועמד, הכישורים הרלוונטיים, סיבת ההתעניינות שלו במשרה וכן הלאה. דוגמא המציגה כתיבת קורות חיים נכונה של חייל משוחרר, כולל המכתב המקדים, ניתן לראות בבאתר המרכז לתעסוקה, עבודה, קורות חיים וזכויות עובדים.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים