דומה כי זה חלק ממסלול החיים של הישראלי הממוצע. השירות הצבאי מסתיים לו, ומתחילות כבר המחשבות על הטיול שאחרי. לא משנה אם הטיול נערך מיד לאחר המעבר לאזרחי או אפילו חודשים או שנים קדימה, ברורה המטרה שלו: לראות עולם ולנוח, רגע לפני שהחיים ה"אמיתיים" באמת מתחילים.

הבעיה, אם אפשר לקרוא לה ככה, שאינספור מקומות ברחבי הגלובוס קורצים לחייל המשוחרר. מהן האפשרויות הנפוצות ביותר?

דרום אמריקה

ברזיל, ארגנטינה, בוליביה, פרו – אלו הן רק חלק מהמדינות בהן כל מי שמגיע לחופשת שחרור בדרום אמריקה ינסה לבקר. עד לפני מספר שנים, היה זה היעד המבוקש ביותר בקרב משוחררים טריים. אלא שמאז עלו מעט מחירי המחיה בדרום האמריקה, ובהמשך לכך גם הפופולאריות של יעדים אחרים.

ועדיין, אין להכחיש שדרום אמריקה מציעה טיול של פעם בחיים. הטיול הממוצע ביבשת זו יימשך לרוב בין שלושה חודשים לחצי שנה, ויכלול מספר מדינות לפחות. וכן, בכל המסלולים דומה כי מקומן של ברזיל וארגנטינה, האהובות ביותר על התייר הישראלי, מובטח.

הטיול המסורתי בדרום אמריקה יכלול בתוכו מספר פעילויות ואתרי חובה, ובין השאר:

 • ברזיל - בראש ובראשונה, לא לוותר על הקרנבל המסורתי והחופים המרהיבים של ריו דה ז'נרו. אתרים מרכזיים אחרים הם ביצות פנטאל, עיר הבירה ברזיליה, סאו פאולו, אגן האמזונס ועוד.
 • ארגנטינה - כוללת אינספור אתרי חובה, דוגמת הבירה בואנוס איירס, ארץ האש, מפלי איגווסו, קרחון פריטו מורנו, האי ברילוצ'ה ואגמיו או חצי האי ולדס. ארגנטינה ידועה גם בתור מקום אידיאלי לביצוע פעילויות ספורט אתגרי מכל סוג.
 • קולומביה - מקום מצוין לטרקים ולשהות בחופים מפנקים. מומלץ לבקר בעיר קרטחנה, בחבל הקפה, בעיר הבירה בוגוסט ועוד.
 • פרו ובוליביה - בהן ייעשו הטרקים הארוכים, בני מספר ימים לפחות, שיחשפו את המטיילים לטבע כמותו לא ראו.

המזרח הרחוק

כעת, מגיעים ליעד שכ-60% מהצעירים הישראלי, על פי ההערכות, מגיעים אליו לאחר הצבא. לא קשה למצוא סיבות לפופולאריות של המזרח הרחוק: החל מהמחירים הנוחים, דרך הנופים המרהיבים ועד לפעילויות העומדות עבור הצעירים. ואגב, בשנים האחרונות ניתן לראות כי הישראלים מגלים מדינות "חדשות" – המזרח הרחוק הוא כבר לא רק הודו ותאילנד, מדהימות ככל שיהיו, אלא גם קמבודיה, וייטנהאם ולאוס.

על מה לא ניתן לוותר במהלך טיול במזרח הרחוק? הנה מספר אתרי חובה:

 • תאילנד - החופים המרהיבים בדרומה של המדינה, ובעיקר פוקט, קוסמוי, קופנגן ("אי המסיבות") וקופיפי. אזור צפון תאילנד כולל בתוכו מסלולים מרהיבים בטבע, וגם בבירה בנגקוק ניתן למצוא יותר מאשר קניות במחירים מוזלים.
 • הודו - ביקור בהודו מאפשר חשיפה לתרבות ייחודית. מומלץ מאד שלא לוותר על אתרים כמו הטאג' מאהל באגרה, עיר הבירה דלהי, "העיר הורודה" (והיפה) ג'איפור, מדינת גואה עמוסת החופים, חבל הארץ קשמיר עתיר הנופים המרהיבים ושאר אטרקציות.
 • וייטנהאם - מדינה אשר תופסת תאוצה בשנים האחרונות. בה, חובה לבקר בעיר הבירה האנוי, שבטים המשתכנים בעיירה סאפה, במפרץ האלונג על 1,600 מצוקיו, בחופים, במערות ועוד.
 • קמבודיה - המדינה השכנה, שהתפתחה בשיעור ניכר לאחרונה. הביקור במדינה זו ייעשה בעיקר במתחם המקדשים ליד היער סיאם ריפ, ובו כאלף מקדשים. המעוניינים בחופים יכולים להגיע לסיהנוקוויל, כשגם עיר הבירה, פנומפן, כוללת אטרקציות תיירותיות רבות.
 • לאוס - ארץ ובה נופים מרהיבים במיוחד. מסלול בה מתחיל לרוב מנונג קאי, ומסתיים בצ'אנג קונג. הוא כולל, בין השאר, את הבירה וונטיין, אגם נאם-נגום, העירייה וונטויין, שמורת הטבע וונט ווין רסורט, העיר לואנג פרבנג ועוד.

אוסטרליה וניו זילנד

בשעה טובה, הגענו לשחקן השלישי בתכניות הטיולים של מרבית המשתחררים הישראלים: יבשת אוסטרליה, וניו זילנד הסמוכה לה. מדינות אלה נחשבות לידידותיות במיוחד, ומציעות נופים מרהיבים, טרקים ארוכים, ובכלל – תרבות עשירה ומערבית, שמזכירה אפילו את ישראל.

רשימת אתרי החובה של אזור זה כוללת, בין השאר:

 • אוסטרליה - שונית המחסום הגדולה, חוף הזהב, ביירון ביי, הערים הכחולים, עיר הבירה קנברה, העיר המרכזית סידני, שמורות טבע (נמבונג, קאריצ'יני, ליצ'פילד) ועוד.
 • ניו זילנד - מדינה הכוללת קרחונים, הרים מוריקים, גייזרים וחופים מצד אחד, אך גם ערים מתקדמות מהאחר, היוצרים יחדיו חוויה חד פעמית. מומלץ שלא לוותר על עיר הבירה וולינגטון, העיר הגדולה אוקלנד, העיר רוטורואה, הפארק הלאומי טונגרירו (מוקף אגמים ונופים געשיים), הפארק הלאומי אבל טסמן, בירת הספורט האתגרי קווינסטאון ועוד.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים