מילואים בזמן לימודים - זכויות וחובות

סטודנטים רבים הם חיילים משוחררים טריים, ובשל כך נקראים לא פעם לשירות מילואים. מילואים לסטודנטים יכולים להיות מורכבים וקשים אם הסטודנט לא מכיר את כלל הזכויות המגיעות לו בתקופת שירותו במילואים. רוצים לדעת מה הם הזכויות שלכם? בואו ונעשה לכם סדר.

מה חשוב לדעת לפני יציאה למילואים

התחלתם תואר ראשון והנה נקראתם לשירות מילואים פעיל ביחידה. המילואים, יאלצו אתכם להיעדר משיעורים רבים ולעיתים אף להיעדר ממבחנים ועבודות. אך אין כל סיבה שהתרומה החשובה שלכם כמשרתי המילואים תפגע בלימודים האקדמאיים שלכם. בדיוק בשביל מקרים כאלה חוקק סעיף 19 בחוק זכויות הסטודנט שתפקידו להגן על סטודנטים שמשרתים במערך המילואים.

מה החוק אומר

החוק מקיף את כלל המקרים שסטודנט במילואים עלול לפגוש בעקבות שירותו, ומספק מענה לכל בעיה העלולה לצוץ בעקבות שירות זה. כדאי להכיר את פרטי החוק ואת מגוון הזכויות של משרתי המילואים הלומדים באוניברסיטאות. אלו חלק מפרטי החוק.

היעדרות משיעורים ודחיית לימודים

כל סטודנט שנעדר משיעור בעקבות שירות מילואים, על האוניברסיטה או המכללה לעזור לסטודנט בהשלמת הלימוד, בהתאם לסגנון הקורס ובתיאום עם המרצה. מוסדות לימוד רבים מאפשרים שעת קבלה מורחבת לסטודנט עם מתרגל בקורס על מנת להשלים את החומר שהופסד.

בחינות והגשת מטלות

סטודנט במילואים שנבצר ממנו לגשת לבחינות או להגיש עבודה בזמנה בגלל שירות המילואים, על המוסד האקדמי בו הוא לומד להתחשב בסטודנט, לדחות לו את מועד הגשת העבודה, ולאפשר זכאות למעוד בחינה מיוחד עבור אותו סטודנט

הארכת לימודים

סטודנט שיזדקק, עקב שירות המילואים, להארכת לימודים, על המוסד האקדמי לעזור לסטודנט ולאפשר לו להאריך את לימודיו במידת הצורך, כל זאת בהתאם למספר ימי הלימודים ובהתאם לתואר אותו הסטודנט לומד.

מלגות

מעל מספר ימי מילואים מסוים, יוכרו לסטודנט ימי המילואים כפעילות המזכה אותו בנקודות אקדמאיות. משמע, שירות המילואים הפעיל יוכר על ידי מוסד הלימודים כקורס בחירה של הסטודנט ויעזור לו למלא את דרישת נקודות הזכות הנדרשות למילוי חובות התואר.

מה עוד חשוב לדעת?

מילואים לסטודנטים יכולים להיות קשים, אך בעזרת הכרה נכונה של הזכויות שלכם, תוכלו להמשיך לשרת את המדינה ללא פגיעה בתואר. אך אם תרצו, פטור ממילואים לסטודנטים אפשרי גם הוא.

במידה ואתם מעוניינים לדחות את תאריך המילואים שלכם ישנה אפשרות לפנות לולת"ם. כדאי לעשות זאת בעזרת רכז המילואים של המרכז האקדמי אליו אתם משתייכים, והוא יוכל לעזור לכם ולתת פרטים נוספים בנושא. הפנייה תעשה בבקשה לדחיית המילואים למועד אחר ולא בתוך השנה האקדמית.

מילואים אחרי שחרור נחוצים מאוד במדינה שלנו, ומאפשרים לנו להמשיך ולהתקיים בה. עם זאת אין סיבה שהם יפגעו לכם בלימודים ובעתיד המקצועי. כיום, ניתן לשלב את שירות המילואים הפעיל עם לימודי התואר, ואף להנות מהטבות בדרך. כאשר מילואים לסטודנטים מתקיימים בצורה נכונה, הסטודנט אף ירוויח משירותו הפעיל.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים