סיימת צבא? סביר להניח שאתה מבין שאחד הצעדים הבאים שלך פשוט חייב להיות הרשמה ללימודים גבוהים. אלא שבישראל, אין זה דבר פשוט לעמוד בתשלומי שכר הלימוד, שמגיעים לעשרות אלפי שקלים בשנה. מלגות לימודים מהוות, עבור רבים, הכלי שמאפשר להגשים את החלום. אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

המפתח ללימודים אקדמיים

אין צל של ספק כי מלגות לחיילים משוחררים מעניקות סיוע שלא ניתן לזלזל בו. לאחר שנים בצבא, בהן ההכנסה מינימלית ועומדת על כמה מאות שקלים בחודש, אין בחשבון הבנק של הצעיר הישראלי הממוצע את הכספים הנדרשים לצורך לימודים אקדמיים.

אפילו כשהוא עובד חודשים ארוכים לצורך מחייתו, לא תמיד זה מספיק – מה גם שלאורך שנת הלימודים ההוצאות הכספיות גבוהות גם הן (בעיקר בקרב חיילים שמתגוררים לבד). לא לכל חייל משוחרר יש את התמיכה של הוריו, מה שמקשה על המצב עוד יותר. וכאן בדיוק המלגות, על סוגיהן השונים, יכולות לסייע.

כדי לקבל מלגה צריך לעמוד בקריטריונים

החדשות הטובות הן שבישראל ניתן למצוא אינספור סוגים של מלגות לחיילים משוחררים, אליהן ניתן להגיש מועמדות. אבל, וזה אבל גדול מאד, כמעט בכל המקרים נדרש מגיש המלגה לעמוד בקריטריונים מסוימים כדי שמועמדותו לקבלת המלגה תישקל בחיוב. אחרי הכול, אין ספק שלכל מלגה ישנם קופצים רבים.

לכל מלגה, אם כן, יש את דרישות הסף מהמועמדים לקבלתה. יכול להיות זה אזור מגורים: למשל, מלגות לחיילים משוחררים בפריפריה, או מלגות המיועדות לתושבי עיר מסוימת. מלגות מסוימות, דוגמת מלגות לחיילים דרוזים משוחררים, מסתכלות על מוצאו של החייל, בעוד אחרות נותנות דגש למצב הסוציו-אקונומי שלו, למצבו המשפחתי או אפילו לתפקיד שעשה בצבא.

חשוב לתת את הדעת גם על הגורם שעומד מאחורי אותן מלגות לחיילים משוחררים, שמשתנה, כמובן, בכל אחד מהמקרים. ישנן מלגות של משרד הביטחון, אך גם כאלה המוענקות על ידי עמותות או קרנות, בארץ או בעולם, רשויות מקומיות, מוסדות לימוד ואפילו חברות עסקיות.

מלגות לחיילים משוחררים בישראל

קצרה היריעה מלמנות כאן את כל המלגות המוצעות כיום לצעירים לאחר שירותים הצבאי. המעוניינים לבחון את הרשימה המלאה, יכולים לעשות זאת באמצעות חיפוש פשוט באינטרנט, דרך פורטלים צבאיים או ממשלתיים (למשל- העמוד הזה של פורטל השירותים והמידע הממשלתי) או אפילו באתרי מוסדות הלימודים עצמם.

ממש על קצה המזלג, ניתן למנות את המלגות הבאות:

  • קרן אייסלר - מעניקה בכל שנה עשרות מלגות, כל אחת בשווי של כ-4,500 ש''ח, למשוחררים טריים מהפריפריה או מעיירות הפיתוח.
  • קרן גרוס לעידוד חיילים משוחררים - מלגה זו, בגובה 4,500 ש''ח, מיועדת לחיילים ולמסיימי השירות הלאומי. לצורך קבלתה נדרשים הסטודנטים לתרום ארבע שעות שבועיות בפעילויות עבור הקהילה.
  • קרן "לחיילים בודדים" / "זכאי סיוע" - מלגות לחיילים בודדים משוחררים, המוענקות להם עד חמש שנים מיום השחרור, ובתנאי שהוגדרו בשירותם כחיילים בודדים. קרן הישג מעניקה גם היא מלגות לאוכלוסיה זו.
  • מלגת נסאן - מלגה, בגובה 10,000 ש''ח, הניתנת לחיילים משוחררים בעלי מצב סוציו-אקונומי נמוך. ניתנת עדיפות ללוחמים.
  • קרן דלק לחינוך, למדע ולתרבות - מלגות לחיילים משוחררים, לאחר שירות מלא, עם עדיפות ללוחמים. סכום המלגה עשוי להגיע עד ל-30,000 ש''ח לתואר ראשון, וקבלתה כפופה להתנדבות בקהילה.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים