עבודה בחו"ל

עוד על עבודה:

- עבודה בחו"ל
- אשרות עבודה

כמעט לכולנו עברה בשלב זה או אחר בחיים המחשבה על עבודה בחו"ל – הצורך בשינוי, הקסם שבלא מוכר, החוויה... עבור רבים מאיתנו לא קל להוציא את החלום הזה לפועל, צריך טיימינג מדויק. זו בדיוק הסיבה בגללה עבודה בחו"ל לחיילים משוחררים היא רעיון כל כך מוצלח.

אחרי השחרור, הכל עובד לטובת מציאת עבודה בחו"ל:

  • אתה צריך כסף
  • אתה ממש צריך לנקות את הראש
  • אתה רוצה לראות עולם
  • אין לך שום מחויבויות למשפחה, ללימודים או לקריירה

בנוסף לכל אלו, התקופה שאחרי השחרור היא, עבור רבים, תקופה של ניסיון להבין לאן פניך מועדות – מה רתה רוצה לעשות עם חייך. דווקא יציאה מהמוכר והתנסות במשהו חדש ושונה יכולה לפתוח את הראש ולהאיר בפניך אפשרויות חדשות. כל אלו מביאים לפופולריות העצומה של חיפוש עבודה בחו"ל לחיילים משוחררים.

אבל איך עושים את זה?

לעבודה בחו"ל יש המון יתרונות, אבל כמובן ישנם גם חסרונות. מעבר לחסרונות והיתרונות של כל סוג עבודה בפני עצמו, יש את הריחוק מכל מה שמוכר, מהמשפחה ומהחברים, ורק תחשוב על למצוא את עצמך בעבודה שאתה שונא כשמסביבך הכל זר ומנוכר.

כדי לא להגיע למצב הזה, כדאי פשוט להתכונן כמו שצריך. ראשית, ישנם מספר עניינים טכניים אותם יש לברר לגבי כל תחום עבודה בחו"ל בו תבחר:

  • אשרת עבודה - זהו אחד הדברים הכי חשובים. צעירים רבים אחרי צבא בוחרים לעבוד בצורה לא חוקית. נכון, אפשר לפעמים להצליח, אבל הסיכון הוא גדול והמחיר שתשלם אם תיתפס הוא יקר. במקרה הטוב, זה ייגמר רק בכך שלא תוכל לחזור למדינה בה עבדת. חשוב לוודא כי המעסיק מספק לך אשרת עבודה, ולא חסרים מעסיקים כאלה.
  • תנאי העבודה - אל תיתן לשכר בלבד לבלבל אותך. אתה נמצא במדינה זרה, אין לך שום ביטוח רפואי אלא אם כן המעסיק דואג לך לכזה. כיוון שברור המקרים לא מדובר בתקופת עבודה של שבוע אלא של כמה חודשים, לא כדאי שתמצא את עצמך ללא ביטוח כזה. בנוסף, כדאי למצוא מעסיק שגם מעניק מגורים או מסבסד כאלו, אחרת כל הכסף שתרוויח ייגמר מהר מאוד.
  • מיקום העבודה - אל תשכח שהגעת גם כדי ליהנות, בכל זאת רק עכשיו השתחררת מהצבא. כדאי לוודא בדיוק איפה תעבוד. לא כל 'עבודה בארה"ב' היא עבודה בניו יורק, ואתה עלול למצוא את עצמך, אם לא תשים לב, בקניון נידח של עיר קטנה ושכוחת אל. לא בטוח שעל זה חלמת.

מבחינת העבודה עצמה, תתפלא לדעת כמה רבות האפשרויות שעומדות בפניך. רבים פונים לחפש עבודה מזדמנת בחו"ל פשוט כי לא מכירים שום דבר אחר, למרות שאין שום דבר רע בעבודה במכירות, הובלות וכדומה. השכר לרוב לא רע בכלל ומעסיקים רבים מציעים תנאים מצוינים.

אם אתה רוצה לנצל את התקופה לעבודה קצת יותר מאתגרת, לבדיקה שעשויה להוביל להמשך קריירה מעניינת, אתה יכול לבדוק גם אפשרות של עבודה בחו"ל במגזר הפרטי בשליחות ארגון עסקי. זה אולי נשמע מפוצץ אבל יש שלל עבודות כאלה שמחפשות דווקא אותך, החייל המשוחרר וחסר הניסיון – כמאבטח, ברמן או איש שירות באוניית פאר, כנציג של חברת נדל"ן ועוד – רק צריך לחפש.

עוד אפשרות להגיע אל מעבר לים תוך כדי עבודה מעניינת ומספקת היא עבודה בחו"ל במגזר הציבורי בשליחות המדינה – כמדריך לתנועות נוער בחו"ל או כחלק ממערך ההסברה של ישראל במדינות שונות. אתרי אינטרנט רבים מציעים אינספור הצעות עבודה בחו"ל לחיילים משוחררים – העולם כולו פתוח בפניך.