סיימתם את שירותכם הצבאי? כעת, אתם מוכנים להתחיל את החיים האזרחיים. אלא שלאחר מספר שנים בהן ההכנסה שלכם הייתה מינימלית, ולפני ההוצאות הכספיות הגבוהות שבוודאי מצפות בעתיד, אתם צריכים לשפר את נקודת הפתיחה הכלכלית שלכם. פיקדון אישי, המוענק לכם על ידי הצבא, נועד למימוש למגוון מטרות, והוא יכול לסייע לכם בכך.

מהו פיקדון אישי?

פיקדון צבאי הוא סכום כסף אשר נזקף לזכותו של חייל עם סיום שירותו הצבאי. אלא שבניגוד למענק השחרור, שפשוט מתווסף לחשבון הבנק שלו, כאן הפיקדון מראש מיועד למספר מטרות ספציפיות, המתאימות, במידה רבה, למסלול שהחייל הישראלי הממוצע עושה לאחר השירות שלו. הפיקדון תקף בגבולות מדינת ישראל בלבד, ומיועד ל:

  • לימודים - לצרכי השלמת בגרויות, לימודים קדם אקדמיים, לימודים אקדמיים וכן קורסי הכנה לפסיכומטרי. יש לשים לב שהוא תקף רק ברשימת המוסדות המאושרים על ידי משרד החינוך.
  • דיור - רכישת או בניית בניין למגורים.
  • הכשרה מקצועית - קורסים מקצועיים בנושאים שונים, אשר הוגדרו מראש. גם כאן, יש להתבונן על רשימת המוסדות, בכל אחד מחלקי הארץ, באתר היחידה להכוונת חיילים משוחררים.
  • הקמת עסק - בין אם באופן עצמאי, ובין אם בצורה של הצטרפות לעסק קיים.
  • נישואין - במקרה הזה, המימוש יתאפשר רק לאחר מועד הנישואין, מסיבות ברורות.

יש להדגיש כי, נכון לעכשיו, לא ניתן לנצל פיקדון צבאי לרכב ולרכישתו.

בכמה כסף מדובר?

פיקדון אישי, כנובע משמו, הוא- ובכן, אישי. המשמעות היא שבכל אחד מהמקרים, יחושב סכום הפיקדון על פי שני פרמטרים עיקריים: המקצוע הצבאי של המשתחרר או המשתחררת הטריה, ומספר חודשי השירות שלהם. הטבלה הבאה מסכמת זאת היטב:

משך שירות

לוחמים/לוחמות

תומכי/ות לחימה

אחרים/ות

24 חודשים

18,823 ש''ח

16,331 ש''ח

13,286 ש''ח

36 חודשים

28,787 ש''ח

24,636 ש''ח

19,929 ש''ח

כל משוחרר טרי יכול להתעדכן, בכל רגע נתון, לגבי מצב הפיקדון האישי שלו. הבדיקה יכולה להיעשות באמצעות המענה הקולי הממוחשב של הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים (מספר טלפון: 03-7776785) או לחילופין במערכת המידע האישי באתר האינטרנט שלה. בשני המקרים, קבלת המידע כרוכה במספר אמצעי זיהוי בסיסיים.

כך מקבלים את הכסף

כאן, מגיעים לשאלה המעניינת משתחררים רבים: איך מושכים פיקדון צבאי? על מנת לענות על תשובה זו, חשוב להדגיש כי המעוניינים לעשות זאת לאחת המטרות שפורטו מעלה, נדרשים לממש את הכספים תוך שבע שנים בדיוק מיום השחרור. לאחר מכן, לא ניתן יהיה להשתמש בהם, ויתרת הפיקדון תימחק לה. כפי שראיתם מעלה, מדובר בסכומים גבוהים במיוחד, כך שרצוי מאד להימנע מכך.

סוגיה מרכזית נוספת נוגעת לאלה אשר מעוניינים למשוך את הכספים למטרה אחרת, ולא לאחת מאלה שפורטו מעלה. בהקשר הזה, בהחלט עומדת עבורם האפשרות זו, אלא שמשיכת הכספים אפשרים רק לאחר חמש שנים. ושוב, גם כאן ניתן לממש אותה עד שחולפות שבע שנים מיום השחרור.

הסוגיה הבירוקרטית

אופן המימוש של פיקדון אישי נקבע, מן הסתם, על פי מטרותיו. נקודת ההתחלה, בכל המקרים, היא מילוי טופס בקשה למשיכת כספים מפיקדון חייל משוחרר: טופס זה ניתן למצוא בסניפי בנק פועלים או לאומי, באתר משרד הביטחון או בקישור הבא. בהתאם למטרת המימוש, נדרש לצרף מסמכים רלוונטיים: אישור קבלה ללימודים, חוזה לרכישת דירה, תעודת עוסק משלטונות מע''מ וכן הלאה.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים