מאז נכנס לתוקפו חוק שירות המילואים החשוב, הוסדר בצורה נאותה גם נושא התשלום לחיילי המילואים - תשלום אשר מועבר להם כפיצוי על ימי העבודה שהחסירו (ועל כן - על השכר המופחת שיקבלו) וכן כאות הוקרה על שהגיעו לשרת, עזבו את חייהם ה'רגילים' ומילאו את חובתם. בדרך זו, בין היתר, מקווה המדינה לעודד יותר ויותר חיילים להגיע לשירות המילואים.

התגמולים משולמים על ידי שלושה גופים: המוסד לביטוח לאומי - אשר אחראי על העברת הפיצוי בגין הפסד ימי העבודה, מופ"ת - גוף אשר שייך לצה"ל ואחראי על התגמול המיוחד, ומס ההכנסה - אשר אחראי על העברת התגמול הנוסף.

תגמולי הביטוח הלאומי

כאמור, אלו תגמולים אשר משולמים לכל חייל מילואים, כפיצוי על היעדרותו מהעבודה והפגיעה בשכרו. כיום, התגמולים מחושבים בשיטה מעט מורכבת. ראשית, השכר משולם לחייל לפי יום, כאשר יש לקחת את שלוש המשכורות האחרונות שקיבל (או במידה ומדובר בעצמאי - את הדיווחים לרשויות המס בשלושת החודשים האחרונים) ולחלק ב-90 יום. כך, יתקבל למעשה ה'תעריף' לכל יום.

אבל, מאחר ובפועל אדם עובד פחות מ-30 יום בחודש (בשל ימי המנוחה הקבועים בסוף השבוע), הוחלט לחשב אחרת את מספר הימים עליהם יקבל החייל תשלום. כך, כיום מספר ימי המילואים מחולק ב-7. כאשר התוצאה נותרת ללא שארית, מספר הימים נותר כפי שהוא. אם השארית 6, הוא יקבל תשלום נוסף. אם השארית בין 1 ל-5, תתבצע הכפלה של השארית ב-1.4. כך, למעשה, התעריף עבור כל יום מילואים שחושב קודם לכן, יוכפל לרוב במספר גבוה יותר ממספר ימי המילואים בפועל.

מעבר לזה, נקבע בחוק שירות המילואים גם התעריף המינימלי לתשלום. אם בעבר סכום זה היה שכר המינימום, הרי שכיום הוא עומד על 68% מהסכום הבסיסי - תעריף מסוים שאותו קובע המוסד לביטוח לאומי מידי שנה.

מי שרוצה להקל על עצמו, יוכל להשתמש במחשבון המילואים של המוסד, אותו ניתן למצוא כאן (מתוך אתר המוסד לביטוח לאומי).

תגמול מיוחד

צה"ל קובע מידי שנה קריטריון של מספר ימי מילואים בשנה, אשר מעבר אליו, יזכה החייל המשרת בסכום כסף נוסף, מעבר לסכום שמעניק לו המוסד לביטוח לאומי. הסכום עומד על 100 ₪ לכל יום מילואים מעבר לרף שנקבע, ו-50 ₪ לכל חצי יום מילואים. תגמול זה ניתן בסביבות חודש מאי.

תגמול נוסף

עוד תשלום לו זוכים חיילי מילואים הוא התגמול הנוסף, אותו מעביר להם מס ההכנסה. תגמול זה נקבע גם הוא על פי מספר הימים שהעביר החייל בשנה בשירות מילואים פעיל, כאשר התגמול הנמוך ביותר ניתן על עשרה ימי מילואים לפחות, והגבוה ביותר - שיכול להגיע ליותר מ-5,000 ₪ - על 37 ימים ויותר. גם תגמול זה ניתן בסביבות חודש מאי.

תגמולים נוספים

שני תגמולים נוספים להם זוכים חיילי המילואים הם:

  • תגמול עבור הוצאות אישיות: ניתן לחייל ששירת בין חמישה לתשעה ימים ברציפות, ומגיע לכל היותר ל-200 ₪.
  • תגמול עבור מוחרגי גיל: ישנם חיילי מילואים אשר ממשיכים לשרת, על אף שגילם גבוה מגיל הפטור - בעקבות הוראה מיוחדת של שר הביטחון. אלו יקבלו תגמול של 100 ₪ עבור כל יום מילואים ו-50 ₪ עבור חצי יום מילואים (בלי קשר לתגמול מהמוסד לביטוח לאומי).

חשוב לזכור:

תגמולי המילואים מועברים ישירות לחשבון הבנק של החייל ולכן, אם חל שינוי בפרטים אלו יש לעדכן זאת מול מנהל התשלומים של צה"ל, באחת מהדרכים הבאות:

1. דואר: לדואר צבאי 02369 - מדור שכר חובה מילואים

2. פקס: 03-7376889

3. באמצעות קצינת הקישור של יחידת המילואים אליה משתייך החייל.

בירורים לגבי שכר מילואים - בטלפון 03-5699999, שלוחה מס' 5.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים