תואר ראשון או לימודי תעודה - מה שחשוב לדעת

חיילים משוחררים רבים מגיעים לשאלה החשובה - לימודים אחרי צבא – איך עושים את זה? - מה ללמוד, וכיצד? האופציות רבות; קורסים אחרי צבא, לימודים מקצועיים, לימודי תעודה, תואר ועוד. התלבטות מרכזית של חיילים משוחררים רבים היא האם ללמוד תעודת מקצוע או תואר ראשון, נסקור כמה יתרונות וחסרונות לכל אחת מאופציות בעזרתם תוכלו להגיע להחלטה.

לימודי תעודה

לימודי תעודה הם לימודים שמקנים ללומדים מקצוע עם הסמכה- הכשרה מקצועית. הלימודים מיועדים למקצועות בהם אין צורך בתואר ראשון על מנת לעבוד בתחום. לימודי תעודה מוכרים בתחומים של נדל"ן, צילום, שוק ההון ועוד.

ישנם יתרונות רבים ללימודי תעודה. הלימודים עורכים לרוב מספר חודשים ומאפשרים לחייל המשוחרר לרכוש מקצוע במהירות. בנוסף, הלימודים ממוקדים לנושא ספציפי ומדויק. אדם שרוצה לעסוק בקונדיטוריה לא צרך תואר ראשון אלא רק תעודת קונדיטור מקצועי אותה יקבל בעזרת לימודי תעודה. לימודי מקצוע מתאימים כלימודים אחרי צבא לאנשים המעוניינים להשתלב בשוק התעסוקה במהירות, ומעוניינים להתמקצע בנושא אחד בלבד.

ישנם גם חסרונות ללימודי תעודה. לימודי התעודה לרוב נחשבים פחות "יוקרתיים" מלימודי תואר, ולכן לעיתים ימנעו קידום בעבודה או קבלה לעבודות מסוימות. לעיתים מגוון הקורסים ללימודי תעודה הוא מועט יותר ולא מקיף כלימודי תואר ולכן לא כל האנשים יצליחו למצוא מקצוע שמעניין אותם בלימודי תעודה.

תואר ראשון

תואר ראשון הוא תואר אקדמי הניתן לאדם שסיים את לימודיו במוסד אקדמי מוכר ע"י המל"ג. התואר נקרא תואר ראשון מכיוון שהוא הראשון בסדר התארים ואחריו אפשר להמשיך לתואר שני ושלישי. לימודים לתואר עורכים בין שלוש שנים לחמש שנים ומספקים ללומדים ידע רחב בנושא אותו בחרו ללמוד.

יתרונות התואר הראשון רבים ומגוונים. מכיוון שישנם נושאים רבים שניתן ללמוד בהם תואר ראשון, כמעט כל אדם יוכל למצוא תואר שיעניין אותו. התואר פותח דלת לקראת לימודי המשך לתואר שני ושלישי, וגם פותח דלתות רבות בתחום התעסוקה. אנשים המעוניינים לעבוד בתחומי ההיי טק, ההנדסה או הרפואה יצטרכו להשקיע בלימודי התואר מכיוון שאין דרך אחרת לעסוק במקצועות אלו.

ללימודי תואר ראשון ישנם גם חסרונות. אורך הלימודים יכול להיות חסרון עבור חיילים משוחררים שמעוניינים להיכנס ישירות לשוק העבודה. על מנת להתקבל לתואר יש צורך בתנאי סף של פסיכומטרי ותעודת בגרות שלעיתים קשה לקבל.

אז איפה לומדים ומה עושים?

בארץ ישנם אוניברסיטאות ומכללות רבות ללימודי תואר ראשון ולימודי תעודה. אוניברסיטאות הם לרוב עם שכר מסובסד ותנאי קבלה מעט יותר קשים לעומת המכללות בהן שכר הלימוד גבוהה. את הלימודים תוכלו לממן בעזרת מלגות שונות כמו מלגת ממדים ללימודים ללוחמים משוחררים, או בעזרת הפקדון הצבאי שכל חייל מקבל בסיום שירותו, וכך תוכלו לרכוש מקצוע; תעודה או תואר, בלי להוציא כסף רב.

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים