תוכן [ הסתר ]

אז זהו. הסתיימה לה תקופה של שלוש שנים בצבא, והגיע הזמן לצאת לאזרחות. זהו רגע שעלול להיות מעט מרתיע, בתחילת הדרך, אך בעזרת הכנה מראש אפשר להיכנס אל התקופה הזו בצורה חלקה, ללא בעיות מיוחדות. הדרך לשם עוברת בהכרת הזכויות והחובות של כל חייל משוחרר. נתחיל בחובות, משום שחלק זה קצר יותר:

החובות

חייל משוחרר - למעט זה אשר ממשיך לשירות הקבע שלו - הוא אזרח ככל האזרחים וככזה, חלות עליו החובות אשר חלות על כל אזרח, וביניהן:

  • תשלום ביטוח לאומי
  • תשלום ביטוח בריאות
  • תשלום מס הכנסה
  • התייצבות למילואים במידת הצורך (בהתאם לחוק המילואים)

אלו החובות אשר מוטלות על כל אזרח ישראלי, ואין חובות מיוחדות לחייל המשוחרר בלבד. עם זאת, ישנם דברים שעליו לעשות משום שהוא למעשה 'מתחיל מההתחלה', מאפס - חידוש החברות בקופת החולים, פתיחת תיק בביטוח לאומי במידה והוא מתחיל את דרכו כעצמאי ועוד ועוד.

הזכויות

זהו החלק המעניין והכיפי יותר של העניין: בתור חייל משוחרר, המדינה מודה לך על השירות שביצעת וכחלק מהתודה הזו, היא מעניקה לך שלל הטבות וזכויות שיהפכו את ה'נחיתה' באזרחות לפשוטה יותר. אלו הזכויות המרכזיות:

מענקים:

חייל משוחרר מקבל בעקבות שחרורו שלושה מענקים -

  • מענק שחרור - ניתן לחיל בהתאם לסוג השירות שעשה ולמשכו. כך, לוחם אשר שירת שלוש שנים מלאות, יזכה למענק שחרור של כ-11 אלף ₪ ואילו מהצד השני, מי שאינו לוחם או תומך לחימה ששירת 24 חודשים - מעט יותר מ-5,000 ₪.
  • פיקדון - גם כאן התלות היא בסוג השירות ובמשכו. לוחמים יקבלו מעל 28 אלף ₪ תמורת שלוש שנים, בעוד בקצה השני, מי שאינו תומך לחימה או לוחם, יקבל תמורת 24 חודשים כ-13 אלף ₪. הפיקדון יינתן עבור לימודים, הקמת עסק, נישואין, הכשרה מקצועית ועוד - אך לאחר חמש שנים מיום השחרור ניתן לממש אותו לכל מטרה, ולמשך שנתיים.
  • מענק עבור עבודה מועדפת - 9,370 ₪ יינתנו לחיילים משוחררים שיבחרו לעבוד בעבודות ספציפיות שנקבעו מראש על פי חוק (ניתן לראות את רשימת העבודות כאן - מתוך אתר המוסד לביטוח לאומי). המענק יינתן רק למי שעובד בעבודה זו במשך חצי שנה לפחות, במשרה מלאה, ובשנה הראשונה לשחרורו.

מלגות ועזרה בלימודים:

חיילים משוחררים זוכים למלגות רבות, חלקן מגופים פרטיים וחלקן מהמדינה. נציין, בין היתר, את המלגה אשר ניתנת מהמדינה למי שמחליט ללמוד במכללות בצפון או בירושלים - מלגה למימון השנה הראשונה (עבור משתחררים מינואר 2010 והלאה). הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים תממן לחיילים משוחררים השלמה של 12 שנות לימוד, במידת הצורך. לצד אלו, ישנם כמובן עוד שלל כלים בתחום זה אותם כדאי לבדוק היטב.

לימודי טכנאים והנדסאים, הכשרות ספציפיות:

בתחומים מסוימים, שנחשבים מועדפים על ידי המדינה, יקבל החייל המשוחרר הטבות רבות אחרות. בחירה בלימודי הנדסאים וטכנאים תזכה את התלמיד במימון של 90 אחוז מהשנה הראשונה ואם יבחר במקצוע מסוים, שנחשב מקצוע ליבה - גם בשנה השנייה.

הכשרות רבות, במקצועות שגם אותם המדינה מחשיבה כחשובים לכלכלה המקומית, יסובסדו על ידי המדינה ויינתנו כמעט ללא תשלום - מטעם אגף ההכשרה המקצועית של משרד התמ"ת. כאן ניתן להבין אילו קורסים מוצעים לחייל המשוחרר.

אבטלה:

חיילים משוחררים זכאים ל-70 ימים בהם יקבלו דמי אבטלה, לאורך השנה הראשונה לאחר שחרורם. כך, הם יוכלו לחפש עבודה בראש שקט.

אבחון תעסוקתי:

החייל המשוחרר יוכל להגיע אל אחד ממכוני ההכוונה התעסוקתית שנבחרו על ידי הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים ולזכות בהכוונה מקצועית בחצי מהמחיר הנהוג בשוק כיום: 750 ₪ בלבד.

הלוואות:

אותה קרן מציעה הלוואות בסכומים של עד 12 אלף שקלים, ובתנאים נוחים במיוחד. חשוב לציין כי גם בנקים רבים מציעים הלוואות מפתות, כדאי לבדוק זאת וכמובן לבחון את כל המשמעויות.

חשוב לזכור שאלו רק חלק מהזכויות וההטבות שניתנות לחייל המשוחרר. בררו עוד על כך דרך הגופים הרלוונטיים.

כתבות נוספות

רישיון נהיגה למשאית על חשבון הפיקדון

מדריך נקודות תעבורה לנהגים צעירים

נושאים חשובים


לימודים בחו"ל

למה ללמוד בחו''ל? יתרונות של לימודים בחו"ל ומידע נוסף במאמר הבא.

לקריאה נוספת

מלגות

אילו מלגות לחיילים משוחררים מרכזיות קיימות כיום? ומהי חשיבותן עבור המשוחרר הטרי?

לקריאה נוספת

עבודה מועדפת בקיבוץ

על אפשרויות התעסוקה בקיבוץ במסגרת עבודה מועדפת (חקלאות, לול, רפת ובתי אריזה), למי עבודה מועדפת בקיבוץ מתאימה ולמי אין מה לחפש שם - כל זאת ועוד במדריך

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה
מגזין חיילים משוחרים - AfterIDF
כל הזכויות שמורות © 2013-2024

קישורים מהירים